Rodzaje IP-PBX
Centrala IP-PBX jest pojęciem bardzo szerokim w swoim spektrum, dlatego też przez różne osoby jest różnie kojarzona.
Jedni uważają, że jest to jakiś serwer lub "pudełko", które stoi sobie w serwerowni firmy i nie różni się niczym od innych cenral telefonicznych poza tym, że zamiast okablowania telefonicznego do transmisji głosu używa sieci ethernet.
Inni z kolei są zdania, że IP-PBX to centrala, której tak naprawdę wcale nie ma a do korzystania z niej wystarczą telefony IP, a resztę załatwi operator VoIP.
A jeszcze inni twierdzą, że IP-PBX, to rozwiązanie służące darmowym połączeniom pomiędzy oddziałami firmy lub jej odległymi pracownikami.
Najciekawsze jest to, że każdy z nich ma rację chociaż powyższe stwierdzenia zdają się wzajemnie wykluczać. Podzielmy zatem centrale IP-PBX według rodzajów i zastosowań:
Stacjonarne - to takie gdzie serwer lub tzw. jednostka główna znajduje się fizycznie w budynku w którym wdrożone jest rozwiązanie typu IP-PBX.
Wirtualne - to faktycznie centrale których nie ma, całość rozwiązania jest obsługiwana zewnętrznie przez operatora VoIP i jest konfigurowana przez niego zgodnie z zaleceniami i życzeniami klienta. Po stronie klienta poza dostępem do internetu potrzebne są tylko telefony IP lub bramy głosowe VoIP.
Mieszane - są to systemy będące połączeniem central stacjonarnych i wirtualnych, stosuje sie je w strukturach dużych i mocno rozproszonych. W tego rodzaju implementacjach przeważnie stosuje się kilka central stacjonarnych i łączy je w sieć umożliwiającą bezpłatne połączenia wewnątrz tej sieci na zasadzie centrali wirtualnej.
Call Center - jest mocno wyspecjalizowanym systemem telekomunikacyjnym implementowanym w określonym celu, stawia się tutaj przede wszystkim na niezawodność. Ważna jest możliwość obsługi dużej ilości jednoczesnych połączeń. Takie systemy stosuje się w większości w: bankach, firmach ubezpieczeniowych, centrach obsługi klienta, firmach taksówkowych oraz serwisach informacyjnych (tzw. Info Center).