Urządzenia VoIP
Istnieją 3 sposoby korzystania z technologii VoIP.
Telefony VoIP
Telefon VoIP to typ aparatu telefonicznego, który jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów PSTN lub ISDN nie jest podłączany do linii telefonicznej, lecz do Internetu a rozmowy przeprowadzamy korzystając z VoIP.
Tego typu urządzenie umożliwia prowadzenie znacznie tańszych rozmów, a nawet darmowych w ramach sieci Core-Tel. Wygląda on jak zwykły aparat telefoniczny wyposażony w słuchawkę, klawiaturę a czasami też wyświetlacz, jednak nie posiada on wyjścia do analogowej linii telefonicznej lub ISDN, lecz wyjście do Internetu, najczęściej jako gniazdo RJ-45 w standardzie Ethernet. Urządzenie to umożliwia prowadzenie rozmowy VoIP nawet użytkownikowi, który nie jest wyposażony w komputer. Komputer jest potrzebny jedynie do skonfigurowania telefonu, chyba, że telefon jest zakupiony od firmy Core-Tel. W takim przypadku telefon jest skonfigurowany automatycznie i nie wymaga żadnej interwencji użytkownika końcowego do rozpoczęcia prawidłowego funkcjonowania.
Uwaga: Czasami telefony tego typu mylone są z telefonami USB, które w rzeczywistości są jedynie odpowiednikiem karty dźwiękowej ze słuchawką, mikrofonu i kilkunastu przycisków klawiatury. Telefony tego typu nie potrafią przekazać rozmowy bez udziału komputera i podłączane są do komputera za pomocą złącza USB.
Bramki VoIP
Bramka VoIP to rodzaj urządzenia telekomunikacyjnego, którego głównym zadaniem jest umożliwienie wykonywania połączeń telefonicznych tradycyjnym aparatem telefonicznym PSTN za pośrednictwem VoIP.
Bramka VoIP posiada co najmniej 2 złącza:
- port FXS czyli standardowy port z gniazdem RJ-11, do którego podłącza się aparat telefoniczny.
- port WAN do podłączenia Internetu. Najczęściej jest to gniazdo RJ-45 w standardzie Ethernet z dostępem do Internetu.
Bramka VoIP zamienia więc analogowy sygnał mowy oraz sygnały wybierania numeru telefonicznego na sygnały VoIP. Dzięki temu można korzystać z telefonii VoIP nie posiadając nawet komputera. Komputer jest potrzebny jedynie do skonfigurowania bramki, chyba, że bramka jest zakupiona od firmy Core-Tel. W takim przypadku bramka jest skonfigurowana automatycznie i nie wymaga żadnej interwencji użytkownika końcowego do rozpoczęcia prawidłowego funkcjonowania. Bramki mogą korzystać z różnych wersji protokołów VoIP, w sieci Core-Tel jest to protokół SIP, który jest najpopularniejszym protokołem w dzisiejszych czasach, co korzystnie wpływa na cenę tego typu urządzeń.
Czasami bramki VoIP posiadają inne złącza:
- więcej portów FXS umożliwiających podłączenie kilku aparatów telefonicznych i prowadzenie kilku rozmów jednocześnie.
- porty ISDN umożliwiające podłączenie aparatów ISDN oprócz aparatów analogowych lub zamiast nich.
- port FXO dzięki któremu można bramkę podłączyć do analogowej linii miejskiej lub centrali PBX.
- port LAN do którego podłączamy komputer. Dzięki temu abonent posiadający tylko jeden wolny port do podłączenia komputera z Internetem może podłączyć komputer do portu LAN a bramka przekazuje dane pomiędzy komputerem a Internetem portami LAN i WAN. Mówimy w tedy o bramce z wbudowanym routerem.
- port DSL lub ADSL, wyposażone w modem DSL lub ADSL do podłączenia usługi typu Neostrada.
- port USB dla drukarki lub urządzenia magazynującego,
- wbudowana sieć bezprzewodowa tzw. Router WiFi z bramką VoIP
Softphone
Softphone to oprogramowanie, które umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych za pośrednictwem sieci Internet. W tym celu wystarczy zainstalować oprogramowanie na komputerze, podłączyć słuchawki i mikrofon, a komputer będzie pełnić rolę telefonu internetowego.
Jednym z najpopularniejszych bezpłatnych softphone'ów jest X-Lite firmy Counterpath.
W wersji bezpłatnej umożliwia:
- wykonywanie połączeń,
- odbieranie połączeń,
- wbudowaną książkę telefoniczną