Wirtualne
Wirtualne centrale IP-PBX to takie, w których klient nie posiada własnego serwera IP-PBX lecz korzysta z serwera należącego do providera usługi wirtualnego PBX.
Tego typu centrala polecana jest dla mniejszych organizacji, których maksymalna liczba wewnętrznych wynosi 15 lub dla organizacji charakteryzujących się dużym stopniem rozproszenia.
Prawidłowe działanie takiej centrali jest uwarunkowane dostępem do internetu. W praktyce oznacza to, że jeżeli łącze internetowe ulegnie awarii, to nie będzie działać centrala telefoniczna.
Przy centrali wirtualnej można wykorzystać już istniejące w budynku linie miejskie: analogowe oraz cyfrowe ISDN (BRA/BRI), w bardzo ograniczonym stopniu. W tego typu centralach wykorzystuje się linie VoIP. Należy podkreślić, że istnieje możliwość zamiany linii analogowej lub ISDN (PRA/PRI lub BRA/BRI) na linię VoIP.
Od strony wewnętrznej można użyć aparatów analogowych podłączając je do bramek VoIP, jak również telefonów IP. Należy zaznaczyć, że w przypadku instalacji telefonów IP nie jest potrzebne oddzielne okablowanie dla sieci telefonicznej, bowiem cała komunikacja odbywa się za pomocą komputerowej sieci ethernet.
Przy wykorzystaniu aparatów z wbudowanym przełącznikiem sieciowym (switch), jedno gniazdo ethernet wystarcza do obsługi stanowiska pracy, ponieważ telefon podłącza się do gniazda ethernet a komputer do telefonu.
Centrala wirtualna umożliwia również bezpłatne połączenia telefoniczne dla zdalnych oddziałów firmy (sklepy, oddziały, magazyny, placówki) lub jej pracowników pracujących w domach lub będących w delegacjach.